AmiDent

AmiDent

Stomatologia na miarę Twojego uśmiechu!

Zęby mądrości – usuwać je?

Czy posiadając „zęby mądrości” stajemy się przepełnieni wiedzą, mądrzejsi? Oczywiście nie ? Termin ten, określający zęby „ósemki”, funkcjonuje już od starożytności. Wiąże się z wiekiem człowieka, w którym owe zęby się pojawiają – ok. 17-25 rok życia. Jest to czas zdobywania przez młodych ludzi wiedzy i ugruntowywania jej, stąd nazwa. Choć „zęby mądrości” nie wpływają na nasz intelekt, mają znaczenie przy pracy jamy ustnej. Do ich głównych zadań należy dokładne przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmu. Często zdarza się, że zęby te nie wyrastają wcale – nie powoduje to jednak problemów w funkcjonowaniu jamy ustnej.

Czy „zęby mądrości” należy usuwać?

Nie powinno podejmować się tej decyzji pochopnie, posługując się jedynie obiegową opinią o konieczności ich wyrywania. Chociaż zabieg usunięcia ósemki jest często dla stomatologów działaniem rutynowym, bywa czasem skomplikowanym zabiegiem. W wielu sytuacjach wykonywany powinien być wyłącznie przez chirurga stomatologicznego lub chirurga szczękowo – twarzowego. Generalnie nie ma potrzeby usuwania zdrowych zębów, które nie stwarzają żadnych problemów. Niweluje to też ryzyko powikłań po ekstrakcji zęba. Zdarza się też, że to zęby przylegające do ósemek są źródłem bólu, który promieniuje na „ząb mądrości”.

Skąd biorą się problemy z ósemkami?

Najczęściej powodem kłopotów z posiadaniem „zębów mądrości” jest niewystarczająca ilość miejsca w szczęce. Zęby te były niezbędne człowiekowi pierwotnemu, by móc gryźć i przeżuwać bardzo twarde i surowe pożywienie, ale budowa jego szczęki była inna niż u współczesnych ludzi.

Kiedy wykonać ekstrakcję „zęba mądrości”?

Przesłanką do usunięcia ósemki są problemy z dziąsłami w tamtym rejonie (głównie niemożność przebicia się korony). Takiemu uwięzionemu (wklinowanemu) w dziąśle zębowi często towarzyszy bolesny obrzęk dziąsła, a nawet pojawienie się torbieli. Zaawansowana próchnica ósemki także jest powodem do jej ekstrakcji. Przez umiejscowienie zęba, trudno dotrzeć do niego szczoteczką i nicią dentystyczną, by utrzymać prawidłową higienę. Z tego powodu często pojawiają się tam stany zapalne. Położenie „zęba mądrości”, jego nieregularny kształt i różna ilość korzeni bardzo utrudniają leczenie kanałowe. Kolejnym zaleceniem do pozbycia się z jamy ustnej ósemek są sytuacje, w których przez obecność tych zębów nie można dokładnie dopasować aparatu ortodontycznego lub protezy. Wyrzynające się „zęby mądrości” mogą przesuwać pozostałe zęby w łuku i powodować wady zgryzu. Ósemkę, która wrasta w policzek powodując stan zapalny okolicznych tkanek miękkich także należy usunąć.

Decyzję o usunięciu „zęba mądrości” i tak zawsze podejmuje stomatolog na podstawie obrazu rtg, który daje informacje o położeniu korzeni zęba, ich odległości od nerwów czuciowych i zatok szczękowych.

Udostępnij nasz post