AmiDent

AmiDent

Stomatologia na miarę Twojego uśmiechu!

Ortodoncja prostowanie zębów bez tajemnic

Ortodoncja ciągle się rozwija, także za sprawą wzrastających oczekiwań Pacjentów. Już od lat posiadanie na zębach aparatu ortodontycznego nie jest powodem do wstydu ani kpin. Jest za to symbolem świadomości i odpowiedzialności za siebie. Leczenie ortodontyczne, dzięki któremu piękny uśmiech jest na wyciągnięcie ręki, może być jednak dla niektórych owiane tajemnicą.
Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania z nim związane:

1. Kiedy należy zgłosić się do ortodonty?

Na pewno wówczas, gdy obserwujemy u siebie zgrzytanie zębami, ich nadmierne ścieranie się, a nawet bóle głowy. Odwiedzić ortodontę powinno się także wtedy, gdy nie podejrzewa się poważnej wady zgryzu, a jednak uśmiech nie prezentuje się w wymarzony sposób. Pomimo prawidłowego układu żuchwy względem szczęki, przyczyną braku pięknego zgryzu mogą być stłoczone zęby, ich rotacja, diastema (przerwa między jedynkami) czy zwyczajne ich braki. Lekarz podczas konsultacji rozwieje wszystkie nasze wątpliwości i, jeśli będzie to konieczne, zaproponuje najlepszą metodę leczenia.

2. Czy krzywe zęby są bardziej podatne na próchnicę?

Tak, ponieważ trudniej jest je czyścić z zalegających resztek pokarmowych. Osoby posiadające krzywy zgryz myślą, że ich zęby mają skłonność do próchnicy, a tak naprawdę nie prostując zębów pomagamy się jej pojawiać i rozwijać. Nieprawidłowe kontakty międzyzębowe prowadzają także do szybszego ściernia się zębów, a to też sprzyja rozwojowi próchnicy. Dlatego nawet jeśli przykładamy się do higieny jamy ustnej, przez ułożenie zębów nie możemy zapewnić im optymalnego poziomu oczyszczenia. Jedynym rozwiązaniem jest poddanie ich leczeniu ortodontycznemu.

3. Czy krzywy zgryz jest niebezpieczny dla zdrowia?

Owszem. Bagatelizowanie wady zgryzu może nieść za sobą wiele powikłań. Może to być nie tylko większa tendencja do pojawiania się próchnicy i chorób przyzębia, ale także mechaniczne uszkodzenia zębów i wady wymowy. Krzywy zgryz wpływa też na nieprawidłowości w pracy stawów skroniowo-żuchwowych i żucie pokarmów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że łączy się on także z wadami postawy i bólami kręgosłupa. Im szybciej rozpocznie się proces leczenie zębów, tym będzie on krótszy i mniej skomplikowany. To bardzo ważne, by nie doprowadzać do pogłębiania się patologii zgryzu.

4. W jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny?

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne. U dzieci, zwykle pierwszej wstępnej oceny zgryzu, u około 2 – latków posiadających wszystkie zęby mleczne, dokonuje pediatra. Do ortodonty najczęściej trafiają dzieci w wieku 8-12 lat. U osób dorosłych nie ma maksymalnego wieku, do którego można zakładać aparat ortodontyczny. Często Pacjentami są osoby starsze, którym należy poprawić zgryz, by móc zastosować zadowalające leczenie protetyczne. 20, 30, 40 – latkowie, którzy nie przeszli w dzieciństwie leczenia ortodontycznego albo je zaniedbali, przychodzą po pomoc do ortodonty w wieku dorosłym. I dobrze, lepiej późno niż wcale ?

5. Ortodoncja – jak długo trwa leczenie?

Czas w jakim zęby poddawane będą leczeniu jest uzależniony od wady i efektu, jaki chcemy uzyskać. Również od rodzaju aparatu, z którego korzystamy. Szybsze efekty będą przy zastosowaniu zamków samoligaturujących. Przeciętnie trwa od roku do trzech lat. Pacjenci muszą regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, z częstotliwością ustaloną przed ortodontę. Niezwykle ważna jest też dbałość o higienę jamy ustnej podczas leczenia. Zęby należy myć po każdym posiłku, i oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Pomocne są różne specjalnie do tego przeznaczone akcesoria jak wyciorki, szczoteczki pęczkowe, a także nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. Oczywiście nie można zapominać również o regularnym poddawaniu się zabiegowi higienizacji. Dzięki temu uchronimy nasze zęby przed białymi plamami po ściągnięciu aparatu.

6. Czy leczenie ortodontyczne kończy się z chwilą zdjęcia aparatu?

Nie, po nim występuje leczenie retencyjne. Aparaty retencyjne – zwane również retainerami – dzieli się na stałe i czasowe. Ich główną cechą jest umożliwienie zębom i dziąsłom przystosowania się do nowego ustawienia zgryzu oraz zapobieganie nawrotom wad. Aparaty retencyjne mogą mieć postać cienkich szyn mocowanych do przednich powierzchni zębów lub szyn wewnętrznych, przyklejanych do zębów od strony języka. Niektóre z nich przymocowuje się do uzębienia na stałe, inne – zakłada na zęby tylko na noc. Długość leczenie retencyjnego uzależniona jest od stopnia i rodzaju wyleczonej wady.

Ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Najpopularniejszymi aparatami są te stałe – metalowe, kryształowe lub porcelanowe mocowane na „stałe” do zewnętrznej części zębów. Coraz popularniejsze stają się stałe aparaty samoligaturujące oraz aparaty ortodontyczne w formie przezroczystych, prawie niewidocznych nakładek na zęby (Clear Aligner), które wymienia się co około 4 tygodnie.

Ortodoncja w Amident
W naszym gabinecie stomatologicznym lekarz ortodonta pomoże wybrać aparat ten najbardziej pasujący do wady zgryzu i oczekiwań Pacjenta. Wystarczy tylko umówić się na konsultację, to na zawsze zmieni Twój uśmiech tylko na lepsze!

Udostępnij nasz post