AmiDent

AmiDent

Stomatologia na miarę Twojego uśmiechu!

Jak dbać o dziąsła?

Dbając o zęby ludzie często zapominają o dziąsłach. Czy Ty na pewno o nich pamiętasz? ????
Pragniemy przedstawić 6 prostych rad jak się o nie troszczyć:

1.Używaj odpowiedniej szczoteczki do zębów

Ważne, żeby szczoteczka, której używasz nie była zbyt twarda i nie drażniła dziąseł. Jeśli masz już z nimi kłopoty – zainwestuj w miękką. Zwróć uwagę na technikę mycia – najlepsza dla dziąseł i zębów będzie metoda wymiatania od dziąsła w stronę korony zęba (jeżeli nie wiesz jak to robić, zgłoś się do nas, chętnie pomożemy ???? ). I pamiętaj, regularnie wymieniaj zużytą szczoteczkę na nową.

2.Korzystaj z nici dentystycznej

Nić dentystyczna pomaga w usunięciu resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. Nitkowania nie da się zastąpić używaniem nawet najdroższej i najbardziej wymyślnej szczoteczki do zębów. Czynność ta, wykonywana regularnie, uniemożliwia bakteriom (pochodzącym z rozkładającego się pożywienia) ich nadmierny rozwój powodujący próchnicę i stan zapalny przyzębia.

3.Wybierz dla siebie dobrą pastę

Zwróć uwagę, aby pasta do zębów, której używasz nie miała zbyt wielu substancji ściernych. Mogą one powodować podrażnienia! Kiedy Twoje dziąsła są w gorszym stanie, zrezygnuj z past wybielających, gdyż mogą działać drażniąco. Zastosuj wówczas taką, która ma działanie przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk i ból.

4.Odżywiaj się zdrowo

Nie zaśmiecaj swojego ciała fast foodami i innymi szkodliwymi, pozbawionymi wartości odżywczych produktami. Jeśli nie będziesz się mądrze i zdrowo odżywiać, dziąsłom zacznie brakować witaminy B i C. Witaminy z grupy B pomagają zachowywać dziąsła w zdrowiu, a witamina C zmniejsza ich podatność na infekcje.

5.Usuwaj kamień nazębny

Dla dobrej kondycji dziąseł bardzo ważne jest regularne usuwanie gromadzącego się na zębach kamienia. Osadzając się przy krawędzi dziąseł, jest on jedną z głównych przyczyn paradontozy. Ponieważ nie da się go usunąć za pomocą szczoteczki do zębów, zwróć się raz na pół roku o pomoc do higienistki stomatologicznej, która usunie kamień za pomocą ultradźwięków podczas tzw. scalingu.

6.Rzuć palenie

Jeśli do tej pory nic nie nakłoniło Cię do skończenia z tym wstrętnym nałogiem, może przekona Cię fakt, iż ryzyko rozwoju paradontozy jest u palaczy o 50% większe! Palenie przyspiesza rozwój bakterii, pogarsza jakość śliny, pogłębia niedobory witaminy C oraz jest jedną z przyczyn powstawania zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej.

Choroby dziąseł rozpoczynają się często niespostrzeżenie i stanowią, drugą po próchnicy, przyczynę utraty zębów. Dbaj o nie z takim samym zaangażowaniem jak o zęby. Ich zdrowie zawsze powinno iść w parze ????

Udostępnij nasz post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email