implanty zębów
AmiDent

AmiDent

Stomatologia na miarę Twojego uśmiechu!

Implant zęba – jak wygląda wszczepianie

Wstawienie implantów zębów to jedna z najbardziej trwałych, estetycznych i funkcjonalnych metod uzupełnienia uzębienia.

Implant zęba – ważniejsze informacje.
Wstawienie implantu pozwala pacjentowi na nowo cieszyć się pełnym uśmiechem, umożliwia rozmawianie bez zasłaniania ust i jedzenie każdego rodzaju pokarmów. Implanty zębów w większości przypadków zapobiegają bezpowrotnemu zanikowi kości, który pojawia się po usunięciu zęba.

wszczepianie implantu zęba
wszczepianie implantu zęba

Leczenie implantologiczne

Może potrwać nawet kilka miesięcy. Tyle bowiem czasu potrzebuje tytanowy wszczep na zespolenie się z kością. Właśnie to daje gwarancję wytrzymałości i bezpieczeństwa użytkowania implantu.

Leczenie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wszczepienie implantu, czyli „wkręcenie” tytanowej śruby w kość żuchwy lub szczęki.

Implant zostaje przykryty dziąsłem na kilka miesięcy, właśnie po to, by jak najlepiej zespolił się z kością. Pacjent może korzystać wówczas z protezy tymczasowej. Niestety implant jako ciało obce, może zostać odrzucony przez organizm. Tak się dzieje w około 10% przypadków. Zwykle, po pewnym czasie, można jednak powtórzyć zabieg w tym samym miejscu.

Drugim etapem jest zainstalowanie na tytanowej śrubie ostatecznego uzupełnienia. Założony implant zostaje odsłonięty, a po kilkunastu dniach, kiedy rana się zagoi, leczenie jest kontynuowane. Wówczas można zainstalować korony porcelanowe, mosty protetyczne czy zdejmowane protezy zatrzaskowe. Coraz więcej pacjentów decyduje się na pracę protetyczną na implantach.

Kto może skorzystać z leczenia implantologicznego?

Implanty zębów przy obecnych osiągnięciach stomatologii można wszczepić każdej dorosłej osobie. Ważna jest jednak wcześniejsza ocena przez lekarza stanu kości, którą chcemy wykorzystać do zabiegu.
Każde leczenie stomatologiczne, także i implantologiczne, rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, omówienia oczekiwań, zaleceń, możliwości i ewentualnych przeciwwskazań.
Przed zabiegiem wszczepienia implantu należy usunąć wszystkie potencjalne źródła zakażenia w jamie ustnej – np. ubytki próchnicowe, pozostawione korzenie czy stany zapalne.

Przeciwwskazaniami są m.in: zaawansowany zanik kości szczęk, chroniczne choroby przyzębia oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Przeszkodą jest także palenie tytoniu i niedostateczna higiena jamy ustnej.

Jak długo można funkcjonować z implantem?

Sam implant jest niezniszczalny, ( trzeba mieć jednak na uwadze, że nie dotyczy to naszych kości i uzupełnień protetycznych ???? ). Należy sumiennie przestrzegać zaleceń lekarza implantologa oraz zasad higieny jamy ustnej, by nie doszło do powikłań. Niezbędne jest również przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych.

Udostępnij nasz post