AmiDent

AmiDent

Stomatologia na miarę Twojego uśmiechu!

Czym charakteryzuje się leczenie ortodontyczne dorosłych?

Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Ludzie, którzy często się uśmiechają są bardziej zadowoleni z życia, a inni postrzegają ich jako bardziej sympatycznych i godnych zaufania.
Prawidłowe ustawienie zębów w łukach zębowych i odpowiednie ukształtowanie kości szczęki oraz żuchwy są niezwykle ważne dla pięknego uśmiechu.

Co zapewnia leczenie ortodontyczne?

Oprócz poprawy estetyki zębów, poprawia też dykcję i artykulację. Dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów w łukach i położeniu zębów przeciwstawnych wzrasta efektywność szczotkowania, zmniejsza się ryzyko powstawania próchnicy i skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego oraz paradontozy. Poprawia się również jakość żucia pokarmów, a więc i praca układu pokarmowego. W większości przypadków ustępują bóle głowy, spowodowane wcześniejszą dysfunkcją stawów skroniowo – żuchwowych. Znacznie maleje częstotliwość złamań zębów, chorób dziąseł, a zęby nie ulegają już patologicznemu ścieraniu.

Jakie są przyczyny powstawania wad zgryzu?

Jest ich wiele. Najczęściej są one nabyte w ciągu pierwszych kilku lat życia. Dzieje się tak np. z powodu używania niewłaściwego smoczka, ssania kciuka, oddychania tylko przez usta czy przedwczesnego wypadnięcia zębów mlecznych.

Co powinno być sygnałem do wizyty u ortodonty?

Jeśli wygląd Twojego uzębienia Cię nie satysfakcjonuje – warto skorzystać z konsultacji ortodontycznej. Kolejnymi przesłankami są tłoczenie się zębów (np. przy wyrzynaniu się zębów mądrości), chwianie się zębów oraz zmiana ich pozycji, nadmierne ścieranie lub wydłużanie się koron zębów. Również bóle głowy o nieznanej etiologii pojawiające się w okolicach skroni, uszu i karku są powodem do wizyty w gabinecie.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Korzysta się z dwóch rodzajów aparatów: stałego oraz ruchomego. Ten pierwszy przymocowany jest do zębów (jednego łuku lub dwóch) za pomocą specjalnego kleju, który po zakończeniu leczenia jest z nich całkowicie usuwany. Do przymocowanych tak zaczepów montowane są sprężyste druty odpowiedzialne za korektę wady zgryzu. Zaletą takiego rodzaju aparatu jest to, że wywierana przez niego siła jest stała przez cały okres leczenia. Można wybrać z kilku rodzajów zamków, które przylegają bezpośrednio do zębów: metalowe – tańsze i dające możliwość stosowania różnych kolorów gumek utrzymujących łuk lub estetyczne – droższe, ceramiczne lub z szafiru. Te ostatnie są mniej widoczne, ale też mniej trwałe.

Drugim rodzajem aparatu jest aparat ruchomy. Pacjent sam go zakłada i sam zdejmuje z zębów. Najczęściej stosuje się go do leczenia wad zgryzu dzieci i młodzieży . Efektywność leczenia tym typem aparatu jest uzależniona od zdyscyplinowania Pacjenta i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza.

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej, używając specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi – szczoteczek, nici itp.
Ważne jest też zmodyfikowanie swojej codziennej diety, by wykluczyć z niej pokarmy bardzo twarde, lepkie i ciągnące się.

Regularnie należy także odwiedzać swojego ortodontę, by na bieżąco kontrolować efekty leczenia.

Udostępnij nasz post